Koncert poświęcony pamięci Przemysława Gintrowskiego „Pieśń o śnie”

„Pieśń o śnie”

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia wraz z Młodzieżowym Domem Kultury w Jaśle zapraszają na koncert poświęcony pamięci Przemysława Gintrowskiego „Pieśń o śnie”. Podczas koncertu wystąpią orkiestra i chór Państwowej i Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle pod batutą Pawła Oszajcy oraz grupa wokalna Młodzieżowego Domu Kultury.

Usłyszymy utwory z różnych okresów twórczości Przemysława Gintrowskiego,  m.in. Epitafium dla Sergiusza Jesienina, Mury, Autoportret Witkacego, A my nie chcemy uciekać stąd czy też Kantyczkę z lotu ptaka.

Artyści wystąpią 23 listopada 2014 r. o godzinie 19:00 w kościele pw. św. Stanisława w Jaśle. O godzinie 18:00 odbędzie się Msza Św. w intencji Przemysława Gintrowskiego.

Zapowiedź koncertu w Radio WAWA
*Kopiowanie, rozpowszechnianie bez zgodny autora zabronione. Informacja objęta prawami autorskimi.

***

Przemysław Gintrowski urodził się 21 grudnia 1951 roku w Stargardzie Szczecińskim, był polskim bardem, kompozytorem i muzykiem. Ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie, w którym działał w szkolnym zespole muzycznym „Między niebem a ziemią” (m.in. ze Stanisławem Krupowiczem), i studia na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Debiutował w 1976 roku na przeglądzie w warszawskiej Riwierze piosenką Epitafium dla Sergiusza Jesienina. Niedługo później, w 1979 roku, wspólnie z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim stworzyli trio i przygotowali program poetycki Mury. Tytułowa piosenka programu, Mury stała się nieformalnym hymnem „Solidarności” i symbolem walki z reżimem. Kolejne programy, jakie stworzyli w tym składzie to Raj i Muzeum. Na XIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymał wraz z Jackiem Kaczmarskim II nagrodę za piosenkę Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego autorstwa Kaczmarskiego.

Piosenki Gintrowskiego opierały się najczęściej na tekstach Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta, Tomasza Jastruna, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Jerzego Czecha, Tadeusza Nowaka i Marka Tercza.

Przemysław Gintrowski był kompozytorem muzyki filmowej. Stworzył muzykę do ponad dwudziestu filmów fabularnych i seriali, m.in. Matka królów, Zmiennicy, Tato.

Był wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej. Wcześniej był nauczycielem w XVII Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie.

Ostatni koncert Przemysława Gintrowskiego odbył się 1 marca 2012 roku w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek historia” w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Najbliżsi mówią o nim na wiele sposobów. Przede wszystkim określają jako skromnego i wrażliwego człowieka, patriotę wiernego swoim przekonaniom i zasadom. Gintrowski nade wszystko cenił sobie rodzinę. W jego muzyce słychać wierność słowu i pokorę wobec treści, które mają współbrzmieć z melodią. Przemysław Gintrowski zmarł 20 października 2012 roku. Pochowany został na cmentarzu w Wilanowie.

Anna Dziura

 

Patronat medialny:

WAWA

 

mj

 

Sponsorzy:

uschabinskiej

 

jasam

 

malopolska

 

abm

 

techtrans

 

 

plakat1